Vicbrew 2022

Awards

Sponsors

Judges

Hugh Irwin, Brett Schubert

Stewards

Justin De Lacy, Cameron Eldridge, John Ellerbock, Hannah Fox, Michael Guenzel, David Hinchey, Michael Horn, Rohan Lowe, Walter Medenbach, Andrew Miller, Brian Murray, Martin O'Connor, John Sheehan, Chris Speck, Ethan Ward, Brad Washington, Matt Zuerrer

Staff

Michael Bowron, Cameron Eldridge, Michael Guenzel, Mark Hibberd, John Keske, Martin O'Connor, Dean Smith

By the Numbers

354 Entries 92 Entrants

2 Judges 17 Stewards 7 Staff

60 Placing Entries

Table 1: LOW ALCOHOL (≤ 4% ABV)

14 entries

1st
John Lambert
Bayside Brewers [Australia]
Ordinary Bitter (11A: Ordinary Bitter)
2nd
Ethan Ward
Kreuzberg Before Breakfast (23A: Berliner Weisse)
3rd
Matt Standfield
Bayside Brewers [Australia]
Rbc Dark Mild (13A: Dark Mild)

Table 2: PALE LAGER

33 entries

1st
Geoff Donnellon
Backshed Dab (5C: German Helles Exportbier)
2nd
Luke Gilchrist
Pilsner (5D: German Pils)
3rd
Brett Tyrrell
Bayside Brewers [Australia]
176 German Pils (5D: German Pils)

Table 3: AMBER & DARK LAGER

27 entries

1st
Bryce Van Denderen
Bayside Brewers [Australia]
Rauchbier (6B: Rauchbier)
2nd
Josh Peterson
Merri Mashers [Australia]
Czech Dark Lager (3D: Czech Dark Lager)
3rd
Ethan Ward
Storm Clouds Over Munich (8A: Munich Dunkel)

Table 4: PALE ALE

17 entries

1st
Matt Standfield
Bayside Brewers [Australia]
Rbc Kolsch (5B: Kölsch)
2nd
Sharif Slamet
Merri Mashers [Australia]
Bottle Blonde (18A: Blonde Ale)
3rd
Sharif Slamet
Merri Mashers [Australia]
Amanda Lorian (12A: British Golden Ale)

Table 5: AMERICAN PALE ALE

12 entries

1st
Troy Poulier
Bayside Brewers [Australia]
Spring Break (18B: American Pale Ale)
2nd
Matt Zuerrer
Merri Mashers [Australia]
Just Another Pale Ale (18B: American Pale Ale)
3rd
Sharif Slamet
Merri Mashers [Australia]
Yet Another Pale Ale (18B: American Pale Ale)

Table 6: IPA

18 entries

1st
Michael Horn
Merri Mashers [Australia]
Double IPA 2022 (22A: Double IPA)
2nd
Paul Verbeek
Merri Mashers [Australia]
Karl's 50th Special (21A: American IPA)
3rd
Matt Standfield
Bayside Brewers [Australia]
Rbc IPA (21A: American IPA)

Table 7: SPECIALTY IPA

21 entries

1st
Scott Trainor
Big Black IPA (21B2: Black IPA)
2nd
Michael Currie
Merri Mashers [Australia]
Hazy IPA (21C: Hazy IPA)
3rd
Joshua Ceccato & Kahlia Richardson
Bayside Brewers [Australia]
Rudolf's Lil' Ripa (21B4: Red IPA)

Table 8: AMBER ALE

9 entries

1st
Matt Standfield
Bayside Brewers [Australia]
Rbc Best Bitter (11B: Best Bitter)
2nd
Paul Verbeek
Merri Mashers [Australia]
Crystal Palace (19A: American Amber Ale)
3rd
John Lambert
Bayside Brewers [Australia]
Altbier (7B: Altbier)

Table 9: BROWN ALE

9 entries

1st
Paul Verbeek
Merri Mashers [Australia]
Sticky Brown (13B: British Brown Ale)
2nd
Marcus Kennon
Way out West [Australia]
Rusty Sheriff's Badge (19C: American Brown Ale)
3rd
Grace Sarta
Merri Mashers [Australia]
Top O' the Mornin (15A: Irish Red Ale)

Table 10: PORTER

17 entries

1st
Craig Bates
Melbourne Brewers [Australia]
Portana (20A: American Porter)
2nd
Shane Murphy
London Porter (13C: English Porter)
3rd
Scott Trainor
American Porter (20A: American Porter)

Table 11: STOUT

12 entries

1st
Michael Currie
Merri Mashers [Australia]
Milk Stout (16A: Sweet Stout)
2nd
Walter Medenbach
Westgate Brewers [Australia]
Irish Stout (15B: Irish Stout)
3rd
Chan-Sien Lay
Bayside Brewers [Australia]
Sweet Stout (16A: Sweet Stout)

Table 12: STRONG STOUT

14 entries

1st
Brett Elliott
Bayside Brewers [Australia]
Bris 2021 (20C: Imperial Stout)
2nd
Mark Bothe
Way out West [Australia]
Diminished Responsibility (20C: Imperial Stout)
3rd
John Sheehan
Bayside Brewers [Australia]
John Sheehan (16D: Foreign Extra Stout)

Table 13: WHEAT & RYE BEER

19 entries

1st
John Sheehan
Bayside Brewers [Australia]
John Sheehan (10A: Weissbier)
2nd
Jo Skuse
Red Smog (27A8: Roggenbier)
3rd
Bryce Van Denderen
Bayside Brewers [Australia]
Wheatwine (22D: Wheatwine)

Table 14: BELGIAN ALE

29 entries

1st
Ethan Ward
Muscles From Brussels (25C: Belgian Golden Strong Ale)
2nd
Christopher Holmes
Melbourne Brewers [Australia]
Tripel Down (26C: Belgian Tripel)
3rd
Matt Collinson
Westgate Brewers [Australia]
Bier de Garde (24C: Bière de Garde)

Table 15: STRONG ALE & LAGER

26 entries

1st
Michael Bowron
Westgate Brewers [Australia]
2019 Bw (17D: English Barley Wine)
2nd
Brett Tyrrell
Bayside Brewers [Australia]
Jurgen Bock (6C: Dunkels Bock)
3rd
Bryce Van Denderen
Bayside Brewers [Australia]
Barleywine (17D: English Barley Wine)

Table 16: SOUR & WILD ALE

19 entries

1st
Craig Ditcham
Bayside Brewers [Australia]
58 Flan (23B: Flanders Red Ale)
2nd
Hayden Henderson
Melbourne Brewers [Australia]
Old Funky (23D: Lambic)
3rd
Michael Horn
Merri Mashers [Australia]
Morello Sour (23F: Fruit Lambic)

Table 17: FRUIT & SPICE BEER

15 entries

1st
Ethan Ward
Oh Ja! Sehr Pink! (29A: Fruit Beer)
2nd
Christopher Holmes
Melbourne Brewers [Australia]
Imperial Choc Aniseed Vanilla Porter (30D: Specialty Spice Beer)
3rd
Christopher Holmes
Melbourne Brewers [Australia]
Caffeinated Duck Lord (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)

Table 18: SPECIALTY BEER

20 entries

1st
Mark Bothe
Way out West [Australia]
Literally A Big Brew (33B: Specialty Wood-Aged Beer)
2nd
Seb Dworkin
Aged Belgian Amber (34B: Mixed-Style Beer)
3rd
Hayden Henderson
Melbourne Brewers [Australia]
Round 2 (33A: Wood-Aged Beer)

Table 19: MEAD

12 entries

1st
Anne Shea
Merri Mashers [Australia]
Ice Cyser (M2A: Cyser)
2nd
Thomas Cresswell
Nature Enter Mead (M2E: Melomel)
3rd
Michael Guenzel
Melbourne Brewers [Australia]
Should've Been Deleted (M1B: Semi-Sweet Mead)

Table 20: CIDER & PERRY

11 entries

1st
Cameron Eldridge
Merri Mashers [Australia]
Cider (C1A: New World Cider)
2nd
Anne Shea
Merri Mashers [Australia]
Ice Cider (C2D: Ice Cider)
3rd
Jack Maccauley & Ellie MacCauley
Merri Mashers [Australia]
Xmas In October? (C2E: Cider with Herbs/Spices)

Champion Brewer

92 Participating Brewers [Scoring Methodology]

PlaceBrewer1st2nd3rdScoreClub
1stEthan Ward2119.000000
2ndMatt Standfield2028.000000Bayside Brewers [Australia]
3rdPaul Verbeek1207.000000Merri Mashers [Australia]

Champion Club

8 Participating Clubs [Scoring Methodology]

PlaceClub1st2nd3rdScore
1stBayside Brewers [Australia]81935.000000
2ndMerri Mashers [Australia]57534.000000
3rdMelbourne Brewers [Australia]13312.000000
4thWay out West [Australia]1207.000000
5thWestgate Brewers [Australia]1116.000000

Thank You

Congratulations to All Medal Winners